Една ръка разстоянието разделя най-добрите състезателите на финалите по боулдър и спортно катерене. Едно протягане, за да си първи и да те намират приятелите ти по-лесно в световната ранг листа.
Бе се подхлъзвало, катерило, свличало, бе търсило, вървяло, упорствало – и толкова. Такава е тайната на всички победи. Такава е и тайната на децата от националният отбор на България по спортно катерене. Алекс, Ники, Боян и Слав израснаха пред очите ми. Бях в залата, когато за първи път се вързаха сами с въжето към седалката, когато изкатериха първите си маршрути на скали. Почти няма ден, в който да не катерят, изпробвайки нови движения и борейки се с гравитацията.
Александра Тоткова
През 2022 България достигна нови висини в катеренето.
Тази година Алекс Тоткова, стана световен шампион по катеренето в дисциплината “трудност” за девойки от Далас, САЩ. Тя е и първата българка преминала изключително трудният маршрут „Victimes del futur“ с категория на трудност 9a в Маргалеф, Испания. За просветените след тази категория има само още 4 преди да свърши таблицата с категориите на трудност. За непросветените това е толкова безмилостно надвесена и отчайващо гладка скала, че дори не биха я загледали.
Боян Киров
Боян Киров стана европейски шампион при юношите на първенството в Грац, Австрия, а Николай Русев спечели сребърен медал от същото състезание.
Николай Русев
Ники Русев стана първият българин спечелил златен медал в дисциплината боулдър при юношите на Световното първенство по катерене във Воронеж, Русия, 2021. Състезанията по боулдър се провеждат на къси маршрути, изградени върху специално проектирани стени с височината до 4,5 метра. Целта е състезателите да стигнат до последната хватка за възможно най-кратко време и с възможно най-малко опити. Всеки боулдър има ясно маркирани „Стартови хватки“ и “Топ” който се зачита, когато финалната хватка се овладее с две ръце. Според регламента на международната федерация по спортно катерене, максималният брой хватки за един боулдър трябва да бъде 12, а средният брой на хватките за боулдър във всеки кръг трябва да са между четири и осем. Тази есен Ники с лекота направи второ изкачване на маршрута „Фалшив герой“ 9а на Голямата дупка, Враца. Автор на линията е неговият треньор Ивайло Радков – Фазата, който направи първото й преминаване.
Слав Киров
Слав Киров завоюва среброто на Европейското първенство в Аугсбург, Германия. Миналата година той зае трето място в дисциплината „трудност“ на европейското първенство по спортно катерене за юноши в Жилина, Словакия.
Достигане до върха
Всяко време е ценно, а времето, което катериш е много по-ценно, от колкото времето в което не катериш, казваше един приятел. За да катериш дяволски добре, обаче е необходима сила, динамика, гъвкавост, баланс, смелост, мотивация и упоритост. Става дума за деликатния баланс между катеренето и тренировката. А финалното победно разстягане винаги съдържа в себе си и подадената ръка от целия отбор, треньорите, Българската федерацията по катерене и алпинизъм и Walltopia.
На тържествена церемония на 13 октомври 2022 г., Министерството на младежта и спорта връчи награди на шампионите и медалистите от световни и европейски първенства. Заслужени награди получиха и техните треньори Ивайло Радков, Станимир Желязков, Георги Пенев и Васил Киров.
Автор: Елица Павлова – квалифициран инструктор по катерене и алпинизъм към НСА и член на комисия „Алпинизъм“ към Българската федерация по катерене и алпинизъм.
Read the article in English