Skip to main content
Блог

Will belay for food!

By декември 19, 2022No Comments

Ще осигурявам за храна!

Това беше написал Фред Беки на един кашон, подчертавайки типичното за катерача чувство за хумор, знаейки, че има катерачи, търсещи партньор и приятел, равен на тях или по-добър. Забавната снимката е направена от Кори Рич, докато са на гости при приятели в Саут Лейк Тахо. Фред остава в историята, като един от най-колоритните американски катерачи, авантюрист, откривател и алпинист със стотици първи изкачвания на високи върхове в най-отдалечените кътчета на Аляска.

Fred Beckey

Fred Beckey in Patagonia’s Fall 2004 catalog

Катеренето и алпинизма са основани на приятелство, партньорство, доверие, подкрепа, споделяне на емоции съпътстващи изкачванията, успехи и провали. В началото катерачите са се връзвали през кръста с основното въже и са се осигурявали през рамо. С появата на седалките и първите карабинери, осигуряването е ставало посредством протриващ възел (полустреме). Първото устройство за осигуряване е патентовано през 1970 г., почти два века след първото изкачване на връх Монблан (8 август 1786). Представлява метална пластина (штихт) с прорез за въжето и въжена примка за закрепване на устройството към седалката. Следват осмицата и тръбната пластина, които създават повече повърхност за преминаване на въжето и увеличават контрола върху него. Блокиращото съоръжение гри-гри се появява през 1991 г.

В началото на 20 век започва разработването и пускането на първите автоматични системи за осигуряване. Те бързо набират популярност, защото са безопасни и ефективни, увеличават времето за самостоятелна тренировка, елиминират необходимостта от партньор и са ненадминат инструмент за обучение. Осигуряват със средна скорост от 61 см в секунда, което ги прави подходящи за всички видове катерене в зала и състезания. Логично възниква желанието да се  комбинират възможностите за водене с концепцията за автоматично осигуряване. Разработването на тези устройства през 2016 г. е определено от списание Climbing като „промяна на играта “.

Става дума за деликатния баланс между осигуровчик или аутобилей. Аз все си мисля, че човек доникъде не може да стигне в катеренето, ако няма до себе си добър осигуровчик. Добрият осигуровчик трябва е катерач, ако може от по-добрите, да те пази, да му пука за теб, да тъгува когато нещо пречи да катерите заедно, да потреперва, когато се страхуваш, да не те изпуска от поглед, да напряга сетивата си и да предчувства всяко твое не помислено желание. Да те окуражава, подкрепя, да ти дава жокери когато флашваш, и да стиска зъби, когато онсайтваш. Да разпознава нюансите на интонацията ти, да борави с инвентара и да владее всички познати на този свят технически похвати за събиране и накачване на маршрут. Да осигурява еднакво добре и с единично, и с двойно въже. Да е търпелив, весел, предан, обичащ и щастливуркащ си човек, който се радва на твоите изкачвания. Да се съобразява с теб и да осигурява само и единствено теб.

Автоматичните системи за осигуряване при водене, притежават всички свързани с безопасността функции дори при пълно прекъсване на захранването. Имат възможност да „четат движенията на въжето“ и да разпознават действията на катерача. Подаването и обирането на въжето се управляват от софтуер, който гарантира безопасност и комфорт или с други думи казано „Обещава ти меко падане“.

Някъде в бъдещето, системите за автоматично осигуряване са отживелица. Роботи ни връзват и развързват осмицата, или поне проверяват дали е правилно направена и подредена , мръщят се, когато седалката ни е свлечена на ханша като дънки с ниска талия, и ни осигуряват предано и безрезервно. Възможността да заредиш данни за конкретен маршрут, той да се визуализира и системата да ни диктува поредицата от движения отдавна не е екстра. Онова странно чувство на несигурност, породено от съмнения в ангажираността на осигуровчика отдавна е забравено- дали той бди на мен, или люпи семки на площадката. Хората катерят до преклонна възраст, защото от здравната каса (на всички пенсионери) им раздават персонализирани екзо-скелети, крайници, пръсти и т.н.

Но дали роботите, автоматичните системи, могат напълно да заличат нуждата от осигуровчик? Какъв ще е смисълът от катеренето, ако се загуби онова доверие и привързаност, приятелството в свръзката, тръпката и чувството на удовлетворение, че сте стигнали до върха заедно? Роботът никога няма да те подкрепя на пасажа, или пък да те черпи бира по случай минаването на така жадувания маршрут, а дори и да го прави, няма да е същото.

Статията има за цел да помогне да се осмислят качествата на перфектният осигуровчик.

Източник: Traditional Mountaineering